Kondilomi, HPV Virus i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Jovana Blog 2024-04-07

Sve što treba da znate o kondilomima, HPV virusu i vakcinama protiv raka grlića materice. Saveti o dijagnozi, lečenju i prevenciji.

Kondilomi, HPV Virus i Vakcine: Sve Što Treba Da Znate

Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?

Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju veoma neprijatnu virusnu bolest koja se prenosi polnim putem. Uzročnik je HPV (humani papiloma virus) koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće genitalnog regiona vagine, anusa i penisa.

Kondilomi se javljaju u različitim oblicima - mogu biti mekane, izdužene papilomatozne tvorevine često na peteljci, sa površinom koja podseća na karfiol, beličaste ili ružičaste boje. Kod žena se najčešće nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, dok kod muškaraca se obično pojavljuju na prepucijumu, frenulumu i sulcusu coronariusu penisa.

Dijagnoza i česta zabuna u dijagnostici

Dijagnoza kondiloma može biti izazovna. Postoje slučajevi gde je jedna osoba dobila dijagnozu kondiloma, dok su drugi lekari ustanovili da se zapravo radi o polipozi koja nastaje zbog povećanog lučenja vaginalnog sekreta i koja nije opasna. Zbog toga je važno tražiti drugo, pa čak i treće mišljenje pre nego što se započne bilo kakva terapija.

Vreme inkubacije (od infekcije do pojave bradavica) može trajati od mesec do godinu dana. HPV se prenosi ne samo seksualnim putem, već i blagim dodirom dve sluzokože, kao i sa majke na dete tokom porođaja.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma može biti različito, u zavisnosti od lokacije i veličine promena:

  • Krioterapija - spaljivanje tečnim azotom, metoda koja je bezbolna i ponavlja se na svaka 3-4 dana do nestanka bradavica
  • Laser - posebno efikasan za unutrašnje kondilome (vaginalne i rektalne)
  • Medikamentno lečenje - primena 0,5% rastvora podofilotoxina, trihlorsirćetne kiseline ili 5-fluoracil kreme
  • Hirurško uklanjanje - za veće i upornije promene

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV virusa, a ne i sam virus. Nakon lečenja, virus ostaje u organizmu, ali imunski sistem sprečava njegovo ponovno ispoljavanje.

HPV i rak grlića materice

Postoji preko 80 identifikovanih papiloma virusa, od kojih većina nije opasna. Međutim, neki tipovi (posebno HPV 16, 18, 31 i 45) mogu dovesti do razvoja raka grlića materice. Ovi virusi izazivaju ravne i skoro nevidljive bradavice koje mogu postati maligne.

Kondilomi izazvani HPV 6 i 11 tipom su lako uočljivi, ali ne izazivaju rak. Smatra se da prelaz kondiloma u rak zahteva prisustvo drugih štetnih faktora kao što su herpes simpleks virus, loš imunološki status i pušenje.

Vakcine protiv HPV virusa

U poslednje vreme se u Srbiji pojavile vakcine protiv najopasnijih tipova HPV virusa. Postoje dve vrste vakcina koje se primenjuju:

  • Vakcina se daje u tri doze
  • Preporučuje se devojkama u dobi između 9 i 26 godina
  • Najveći efekat ima kada se primi pre prvog seksualnog odnosa
  • Štiti od najčešćih kancerogenih tipova HPV virusa

Vakcine su prošle sve potrebne testove i potvrđeno je da su bezbedne i efikasne. Iako trenutno nisu obavezne i nisu na listi lekova koje finansira država, predstavljaju važno sredstvo prevencije raka grlića materice.

Kondilomi tokom trudnoće

Kondilomi se često javljaju kod trudnica i tada pokazuju ubrzano širenje zbog pada imuniteta. Lečenje mora da se sprovodi tokom cele trudnoće, a najčešće se koristi laserska vaporizacija kondiloma vagine i vulve. Ako postoje izražene promene na grliću materice, laserska vaporizacija se može izvesti 15-20 dana pre termina porođaja.

Prevencija i saveti

Kako bi se smanjio rizik od infekcije HPV virusom i pojave kondiloma, preporučuje se:

  • Redovne ginekološke kontrole
  • Upotreba kondoma (iako ne obezbeđuje potpunu zaštitu)
  • Vakcinacija u preporučenom uzrastu
  • Održavanje jakog imunog sistema
  • Izbegavanje pušenja koje povećava rizik od malignih promena

Ukoliko primetite bilo kakve promene u genitalnom području, važno je što pre posetiti lekara. Iako u većini slučajeva kondilomi nisu opasni, pravovremena dijagnoza i lečenje mogu sprečiti ozbiljne komplikacije.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.