Kako postati plastični hirurg – Šta ide posle fakulteta i koliko godina traje?

Jovana Blog 2024-11-03

Sve što treba da znate o putu do karijere plastičnog hirurga: trajanje studija, specijalizacija, iskustva i koraci nakon fakulteta.

Kako postati plastični hirurg – Šta ide posle fakulteta i koliko godina traje?

Plastična hirurgija je jedna od najtraženijih medicinskih specijalnosti, ali i jedna od najzahtevnijih. Ako sanjate o karijeri plastičnog hirurga, morate biti spremni na dugotrajan i izazovan put. U ovom članku ćemo detaljno objasniti sve korake i iskustva ljudi koji su već prošli ovaj put.

Osnovni koraci ka plastičnoj hirurgiji

Put ka postajanju plastičnog hirurga zahteva više faza, uključujući studije medicine, stažiranje, rad u opštoj praksi i specijalizaciju. Evo osnovnih koraka:

  1. Završetak medicinskog fakulteta (6 godina) – Prvi korak je upis i uspešno završavanje medicine, što obično traje šest godina.
  2. Klinički staž (6 meseci) – Nakon diplome, sledi obavezni klinički staž u trajanju od šest meseci.
  3. Državni ispit i rad kao lekar opšte prakse (1-3 godine) – Nakon položenog državnog ispita, lekari obično rade u opštoj praksi dok ne dobiju priliku za specijalizaciju.
  4. Specijalizacija iz plastične hirurgije (5 godina) – Plastična hirurgija je samostalna specijalizacija koja traje pet godina i obuhvata teorijsku i praktičnu obuku.

Da li je potrebna opšta hirurgija pre plastične?

Postoje različita mišljenja o tome da li je prethodno iskustvo u opštoj hirurgiji neophodno. Neki smatraju da se plastična hirurgija može upisati direktno nakon rada u opštoj praksi, dok drugi tvrde da je potrebno prvo završiti opštu hirurgiju (5 godina), a zatim još dve godine subspecijalizacije u plastičnoj hirurgiji, što ukupno iznosi sedam godina.

Međutim, zvanično, plastična i rekonstruktivna hirurgija je petogodišnja specijalizacija koja obuhvata:

  • 33 meseca opšte hirurgije (uključujući urgentnu, abdominalnu i vaskularnu hirurgiju)
  • 9 meseci plastične i rekonstruktivne hirurgije
  • Ostalo vreme se posvećuje anesteziologiji, mikrohirurgiji, ortopediji i drugim srodnim disciplinama.

Koliko je teško dobiti specijalizaciju?

Plastična hirurgija spada u najtraženije specijalizacije, što znači da je konkurencija vrlo jaka. Kriterijumi za upis variraju, ali uglavnom se zahteva:

  • Izuzetno dobar prosek na fakultetu (obično iznad 9.0)
  • Dobre ocene iz ključnih predmeta (anatomija, hirurgija)
  • Radno iskustvo u hirurgiji pre upisa
  • Mogućnost volontiranja u relevantnim ustanovama

Nažalost, postoje i neformalni faktori, poput veza i korupcije, što može dodatno otežati proces.

Alternativni put – Maksilofacijalna hirurgija

Postoji i druga mogućnost za one koji žele da se bave estetskim zahvatima u oblasti glave i vrata – upis stomatologije, a zatim petogodišnja specijalizacija iz maksilofacijalne hirurgije. Ova specijalizacija omogućava izvođenje zahvata poput korekcije vilica, rekonstrukcije nakon povreda i estetskih operacija lica.

Zaključak

Put do plastične hirurgije je dug i zahteva posvećenost, izuzetne akademske rezultate i strpljenje. Ukoliko želite da postanete plastični hirurg, morate biti spremni na:

  • 6 godina studija medicine
  • 6 meseci stažiranja
  • 1-3 godine rada kao lekar opšte prakse
  • 5 godina specijalizacije

Da li vredi? Za one koji su strastveni prema ovoj oblasti – definitivno da. Plastična hirurgija nudi mogućnost kako medicinskog delovanja, tako i estetskog unapređenja pacijenata, što je retka kombinacija u medicini.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.